Umělci

petr kopecky thumbnail

Petr Kopecký

Odkud pocházím?

Pocházím z Prahy.

Co mě přivedlo na uměleckou dráhu?

Přes 20 let se pohybuji v oboru grafického designu. Dlouhodobé působení v tomto oboru a zájem o kreativní techniky mě přivedl k tvorbě grafik a koláží a později ke klasické technice malby. Malbě jsem se pak věnoval dále a absolvoval také několik semestrů v ateliéru malby. Rád zkouším nové postupy, techniky a výrazové prostředky. Necítím se svázaný žádnými konvencemi, což mi přináší naprostou svobodu a radost ze samotné tvorby. Velmi mě oslovuje expresivní vyjádření malby s výraznou barevností a také strukturální kompozice.

Jaké metody a přístup při tvorbě využívám?

V mé tvorbě používám výrazné akrylové barvy s kvalitními barevnými pigmenty, dodávající obrazům výraznou barevnost. Pro větší hloubku a expresní vyjádření malby používám často také v kombinaci s olejovými barvami a pastely. Obrazy jsou velmi často doplněny také strukturami, které vznikají použitím past, gelů a rozličných dalších materiálů nanášených a upravených pomocí malířské špachtle, které dodávají malbám na jedinečnosti.

Co považuji za své největší úspěchy?

Příležitostně pořádám výstavy v Čechách i zahraničí a mé obrazy již putovaly k zájemcům do Ameriky i Evropy. Stálou expozici obrazů je možné shlédnout i v Pasáži českého designu v Praze na Příkopech, případně v mém ateliéru.

Díla v nabídce

Pabuszo profilovka

Pabuszo

Odkud pocházím?

Pocházím z malebné vesničky Dolní Lomné v Beskydech. Nyní bydlím se svou rodinou v malém městě Český Těšín u česko-polské hranice.

Jak studium ovlivnilo mojí uměleckou kariéru?

Jsem absolventkou střední uměleckoprůmyslové školy ve Frýdku-Místku obor „Modelářství a návrhářství oděvů“. Dále jsem studovala na „Cracow School of Art and Fashion Design“ v polském Krakově.

Co mě přivedlo na uměleckou dráhu?

Už odmalička jsem byla pohlcena malováním a tvořením. Postupně jsem si začala uvědomovat, že umění je mou nedílnou součásti a naplňuje mě ze všeho nejvíce a je tím co chci předávat světu a čemu se chci v životě věnovat. Vždy jsem tíhla taky k módě, proto jsem se rozhodla tyto dva směry propojit. Má tvorba je způsobem ke zprostředkování a šíření krásy, která je všude kolem nás.

Jaké metody a přístup při tvorbě využívám?

Maluju hlavně akrylovými nebo akvarelovými barvami, které často stékají a navazují vzdušný, jemný charakter malby. Mé obrazy se vyznačují spoustou detailů se zlatými prvky. Zabývám se i koláži. Inspiraci k tvorbě nacházím všude kolem sebe. Do svých děl prolínám také příběhy mých známých nebo životní zkušenosti, místa a situace, které mě obklopují. Dále jsou pro mně specifické například obrazy na speciálních akustických panelech, které jsou zajímavé i způsobem malby – je to akryl v duchu akvarelu, jelikož můžu nanášet pouze tenkou vrstvu, aby plátno neztratilo svou akustickou vlastnost.

Která svá díla považuji za nejzásadnější?

Každičké dílo s sebou nese jiný příběh a náladu. Ale mým doposud nejvýznamnějším dílem je Concepcio, což je obraz malovaný po dobu mého těhotenství. Obraz jsem malovala skoro celých devět měsíců a v den porodu jsem tak udělala opravdu poslední tah štětcem. Obraz je věnován mé dceři.

Co považuji za své největší úspěchy?

V roce 2016 jsem získala 1. místo v soutěži „Polish Talent Support“. Jsem autorkou ilustrací třetího vydání kultovní knihy Karola Piegzy “Sękaci Ludzie” (2019). První výstava “Časosběr” proběhla v roce 2020 v Čítárně a kavárně Avion v Českém Těšíně. Další výstava “Uvnitř nitra” proběhla v roce 2022 v Těšínském divadle. Od roku 2021 jsem se začala věnovat malbě na speciálním akustickém plátně z recyklovaných zdrojů. Poté jsem vystavovala např. na “4 Design Days” w Katowicach (PL) . V roce 2022 jsem dokončila módní kolekci “Collateral Beauty” z kterou jsem postoupila do finále soutěže OFF Fashion, jejíž střípky jsem postupně ukázala na přehlídkách v Łodzi, Rzeszowie, Krakowie a Kielcach (PL). V roce 2022 jsem zrežírovala a ztvárnila krátkometrážní módní film “Inside”.

Díla v nabídce

IMG 7103

Pari Keshtkar

Odkud pocházím?

Pocházím z íránského města u Kaspického moře, které se jmenuje Rašt. Od roku 2016 žiji v Praze.

Jak studium ovlivnilo mojí uměleckou kariéru?

Studovala jsem kreativní média se specializací na uměleckou fotografii a její historii.
Studium mi pomohlo proniknout do vizuálního jazyka, dějin umění a ocenění různých vizuálních médií. Studiem mnoha snímků jsem získala rozsáhlé vizuální znalosti, který mi podvědomě pomáhá při rozhodování při tvorbě.

Co mě přivedlo na uměleckou dráhu?

Vyrostla jsem na literatuře. V Íránu jsem psala a publikovala básně a povídky. Po přestěhování do země, kde se mluví jiným jazykem, než je můj mateřský, jsem cítila potřebu vyjádřit se univerzálnějším jazykem, jehož prostřednictvím bych mohla navázat hlubší kontakt s lidmi, než je každodenní interakce. Tvorba, představy a vyjadřování pro mě vždy byly způsobem bytí a přišel čas, kdy jsem si uvědomila, že bez tvorby nesnesu život.
Obrazy mě vždycky vtáhnou a umožní mi prožívat hlouběji. V tomto prostoru se nejlépe cítím lidsky a svobodně.

Jaké metody a přístup při tvorbě využívám?

Jsem expresivní figurativní umělkyně. Používám různé techniky a média v závislosti na tématu a na tom, jaký pocit a náladu chci vyjádřit a předat.
Pracovala jsem s akvarelem, olejem, pastelem, akrylem a olejem, ale nejčastěji se vracím k tuši. Ráda používám tuš s jinými médii k vytváření obrazů.
Když začínám pracovat, mám obecnou představu, ale nemám žádný přesný plán, jak bude dílo na konci vypadat. I pro mě je to proces objevování a snažím se být u díla přítomná a nechat se jím vtáhnout do prostor, kde se mu líbí. To mě velmi uspokojuje a pomáhá mi to, abych se při tomto procesu vůbec nenudila.

Která svá díla považuji za nejzásadnější?

To teprve přijde a je na cestě!

Co považuji za své největší úspěchy?

Upřímně řečeno, to, že jsem si našla prostor a využila příležitost věnovat se umění a trávit čas obklopen kreativními lidmi a obory, je zatím můj největší í úspěch.
Prodávám své umění na mezinárodní úrovni; A v České republice si postupně získávám uznání a buduji komunitu.

Díla v nabídce

dominika brejchova

Dominika Brejchová

Odkud pocházím?

Narodila jsem se ve Strakonicích a nyní žiji a tvořím v Praze.

Jak studium ovlivnilo mojí uměleckou kariéru?

Umění miluju už od dětství, a tak jsem se v patnácti letech vydala do nádherného Českého Krumlova studovat malbu na Střední umělecko-průmyslové škole sv. Anežky. Tenkrát jsem se rozhodovala mezi malbou a sochou, ale zvítězila malba. Studium mi dalo hodně technických znalostí, měla jsem možnost vyzkoušet všemožné techniky, z nichž jsem si nejvíce oblíbila malbu akrylem. Jsem také vděčná za průpravu v dějinách umění. Bohužel studium ve mně také zanechalo pocit, že se malbou uživí v České republice jen pár jedinců. Dnes vím, že to tak není a že šlo jen o přesvědčení mých vyučujících. Tehdy mě to ale vedlo k rozhodnutí pokračovat ve studiu jiných oborů. Na vysoké škole jsem se věnovala literatuře a později ještě teorii médií. Velmi mě baví studovat a čas od času mě napadne, zda se zase na nějakou školu nepřihlásit.

Jaké metody a přístup při tvorbě využívám?

Poslední roky se věnuji abstraktní malbě. Experimentuji s akrylovými barvami, spreji a inkousty. Aktuálně zapojuji do své tvorby také písek, s jehož pomocí vytvářím struktury. Obrazy tak mají větší hloubku. Stále zkoumám nové techniky. Čas od času se věnuji i klasické malbě, ale to jen pro mé vlastní potěšení.

Co považuji za své největší úspěchy?

Největší radost mám asi ze své sólo výstavy v Dudes&Barbies Gallery ve Vnitroblocku v únoru 2023. Vážím si také zkušeností se skupinovými výstavami v Londýně, Salcburku a Barceloně. Těším se z každé nové příležitosti a věřím, že ty zásadní milníky teprve přijdou.

Díla v nabídce

tomas kudela profilova e1675692372654

Tomáš Kudela

Od dětství ho přitahovalo výtvarné umění (kresba, řezba, linoryt) a hudba.
Se spolužákem Václavem Dvořákem se stali členy Jazzové sekce a společně s bratrem
Alešem založili v roce 1978 hudební soubor Plkno. Byl napotřetí přijat na SPŠ grafická
v Hellichově ul., ve 3. ročníku však bylo jeho studium ukončeno. Živil se jako myč oken,
geodet, kameník, organizoval kulturní akce, působil ve skupině Jean Marais Salvation.
V roce 1999 se přestěhoval do Švýcarska, kde žije dodnes. Od začátku 90. let, a nejspíš i dříve, si Tomáš dává záležet na tom, aby žil jediným přijatelným způsobem, po svém. Tomáš jel vždy na plné pecky ve všech aspektech svého života. Někdy dobře, někdy špatně, ale vždy provokativně a určitě se nezapomíná. Většina kulturní veřejnosti z první vlny postkomunistických happeningů má nějaký Kudelův příběh a stejně jako u jiných jemu podobných jsou ty příběhy tím lepší, vtipnější a snáze se s nimi ztotožňuje, čím dál jsou v minulosti. Ne proto, že by v nich nebyla tragédie nebo frustrace, ale proto, že Tomáš přes to všechno zůstal věrný sám sobě. A to je sakra v pořádku.

VÝSTAVY:

1986 Střelecký ostrov (Praha);
1989 Vinohradská tržnice (Praha);
1991 Česká Alternativa (New York);
1995 Divadlo Hudby (Praha);
2001 galerie Vreni (Uster);
2005 galerie Danandan (Zürich);
2016 Art Kolonie (Zürich);
2020 Galerie OPEN (Praha).

Díla v nabídce

IMG 6153

Andrzej Cieslar

Odkud pocházím?

Pocházím z Českého Těšína.

Jak studium ovlivnilo mojí uměleckou kariéru?

V letech 2002–2006 jsem studoval na Institutu pro umělecká studia Slezské univerzity v Katovicích.

Co mě přivedlo na uměleckou dráhu?

Vyrůstal jsem v rodině architekta. Od dětství jsem byl obklopen lidmi, kteří se věnovali umění. Chtěl jsem být divadelním scénografem, bohužel osud chtěl jinak. Vystudoval jsem nakonec malbu.

Jaké metody a přístup při tvorbě využívám?

Používám akryl a akrylové spreje. Vytvořil jsem si za ty roky pro sebe speciální techniku malby.

Která svá díla považuji za nejzásadnější?

Snad po smrti nějaká budou….

Co považuji za své největší úspěchy?

Výběr z výstav
2022 – Ušinosy a krky – společná výstava (Cieślar, Forman, Franta, Jerie, Maštrlová, Micl, Miffek, Piačka, Štech, Štenclová, Trantina, Typtl, Valečka) – Brno
2022 – Galerie Pape – Odry
2019 – Galerie Ščigol – Praha
2019 – Galerie Červený kostel (Andrzej a Ondřej) -Hlučín (společná výstava z Ondřejem Tkačíkem)
2018 – Galerie Obecního domu OKO – Opava
2016 – Golf Park Slapy – Slapy
2016 – Divadlo pod Palmovkou – Praha
2015 – Galerie u Zlatého Kohouta – Praha
2014 – Galerie Radost – Havířov
2013 – Galerie BCPB – Bratislava (SK), www.artem.sk
2013 – Důl Michal – řetízková šatna – Ostrava
2012 – Galerie Tinta – Praha, www.tinta.cz
2012 – společná výstava – galerija Paradiso – Rab – Chorvatsko (společná výstava z Milošom Prekopom,Vedranom Silipetarom, Alexandrom Trifonom
2012 – Mezinárodní malířské sympozium Galerija Paradiso – Rab – Chorvatsko
2009 – „CIEŚLAR +2“, Těšínské divadlo, Český Těšín
2009 – „CIEŚLAR +2“, Slezská polytechnika v Glivicích (PL), fakulta Architektury
2006 – Kunstfrühling 07 – Würzburg (SRN)

Díla v nabídce

Brunclik barevna

Pavel Brunclík

Odkud pocházím?

Pocházím ze Znojma.

Jak studium ovlivnilo mojí uměleckou kariéru?

Do světa umění jsem pronikal postupně, velký vliv rozhodně mělo mé studium na FAMU, kde jsem se nejprve věnoval scenáristice, na které jsem navázal ještě zásadnějším studiem na tamní katedře fotografie.

Co mě přivedlo na uměleckou dráhu?

O umění jsem měl do určité míry zájem vždy, nicméně právě mé vysokoškolské studium můj zájem probudilo naplno a začal jsem se o umění zajímat detailněji a vnímal jsem své okolí jinak a to jako potenciální objekty mé tvorby. V rámci Covidové pandemie jsem během izolace hledal nové směry, jak realizovat svou uměleckou vizi a překvapivě jsem došel k přechodu k umělecké malbě a od té doby vedle fotografií maluji také obrazy.

Která svá díla považuji za nejzásadnější?

Má malířská kariéra je teprve v začátku, proto ještě necítím dostatečný odstup od čerstvých výtvorů abych je mezi sebou hodnotil.

Co považuji za své největší úspěchy?

Pokud se budu držet pouze tvorby obrazů, pak považuji za největší úspěch že jsem se v rámci malířské komunity dokázal poměrně rychle etablovat a snad i dokázat, že vedle fotografií jsem relevantním umělcem i v jiném odvětví. Moc mě těší, že mnoho odborníků a sběratelů hodnotí mé obrazy pozitivně.

Díla v nabídce

profilovka 1 1 e1680623874309

Dan Trantina

Odkud pocházím?

Narodil jsem se v Přerově.

Jak studium ovlivnilo mojí uměleckou kariéru?

Velmi výrazně. Malba mě fascinovala již od útlého věku a svůj zájem jsem následně prohloubil studiem v Ateliéru monumentální malby prof. Načeradského na AVU v Praze.

Co mě přivedlo na uměleckou dráhu?

Bylo to v útlém dětství, někdy kolem šestého roku mého věku, a stalo se tak díky pradědečkovým obrazům. Jeho úchvatné krajinné malby zaplňovaly celý byt. Většinou to byly exotické výjevy a dramatická panoramata, která zaznamenal coby štábní fotograf Československých legií během jejich válečné cesty kolem světa. Obzvlášť se mi líbily zamrzlé sibiřské pláně. A pak jsem během své kariéry zažil několik klíčových momentů, které mě v mém směřování utvrdily. Ten poslední se odehrál během nedávné vernisáže v Činoherním studiu v Ústí nad Labem – výstava byla rozprodána ještě ten večer. Takové klíčové momenty mám obzvlášť rád.

Jaké metody a přístup při tvorbě využívám?

Obrazy tvořím kombinací akrylových barev, olejů, sprejových barev a glazur na plátně či papíru.

Co považuji za své největší úspěchy?

Za největší úspěch považuju, že mám možnost se už několik let věnovat pouze volné tvorbě a ještě jsem se neudusil výpary ředidel, barev a jiných chemikálií, což se dá považovat i za sportovní výkon.

Díla v nabídce

andrea ehret

Andrea Ehret

Odkud pocházím?

Pocházím ze Slovenska, vyrůstala jsem v rodině, kde umění bylo neustále v energii kolem, táta tvořil sochy ze dřeva a učil mě vidět jemnou krásu v tvarech a světle na dlouhých procházkách přírodou, maminka byla učitelka výtvarné výchovy a společně jsme tvořily celé dětství, tak jak já dnes tvořím se svým synem.

Jak studium ovlivnilo mojí uměleckou kariéru?

Rozhodně zásadně, ne jenom samotné studium, ale komunita podobně laděných blízkých duší, se kterýma jsem v kontaktu doteď, i když jsme různě rozhozeni po světě, možnost mluvit o umění… vnímat odlišné přístupy a společně tvořit.. ty zkušenosti jsou k nezaplacení.
Co se týče akademického přístupu k malbě a tvorbě, je to samozřejmě součástí celku, ale ve své podstatě mi trvalo dost dlouho zvnitřnit tyto vědomosti a zároveň se jimi nenechat zvazovat…uvolnit se do úplné autenticity.

Co mě přivedlo na uměleckou dráhu?

Umění bylo součástí mého života od dětství, vlastně jsem nikdy neuvažovala nad jinou cestou.. už jako dítě jsem hltala knížky on umění a umělcích a netrpělivě čekala , kdy budu moct žít svůj sen naplno.
Jsem moc vděčná, za to, že mohu tvořit.. pracovat jako arteterapeutka a pomoct klientům pochopit jak velkou léčivou a osvobozující sílu má tvořivost a proces tvorby.

Jaké metody a přístup při tvorbě využívám?

Moje malby jsou expresivní abtraktní – dreamscapes. Maluji kombinovanou technikou, používam tuše, akryl, organické a metalické pigmenty, vrstvení…

Co považuji za své největší úspěchy?

Hlavně to, že mohu žít svůj sen.. Malovat, tvořit.. Mít svůj prostor k tvorbě a posouvat i ostaní na ceste k lepšímu sebevyjádření.
To ostatní, validace zvenku.. mezinárodní úspěchy, reprezentace, výstavy, prodeje,.. je len třešničkou na dortě. Jsem vděčná za každý úspěch, nebo expozici, za každý charitativní projekt, spolupráci, za každý krok, který mě posouvá blíž k sobě a já tak mohu zprostředkovat radost a světlo skrze své díla světu.

jan budar fotka

Jan Budař